Záchrana nebo zhouba?


Ale je opravdu to, co udělali záchranou? Bohužel to bývá pravým opakem a divokým zvířatům tím, byť s dobrým úmyslem, ve skutečnosti ubližujeme. Možná jste také našli v houští či vysoké trávě mladého kolouška, který vypadá opuštěně a tiskne se k zemi, jak mu velí matka příroda, aby splynulo. Ihned se nad ním začnete rozplývat hladit ho a litovat, že je opuštěné, ale tím uděláte velkou chybu. Jeho matka se pase někde na blízku a k mláděti se brzy vrátí, jen co odejdou ti dvounozí vetřelci, které považuje právem za ohrožení svého mláděte.
koloušci u srny


Ať už se jedná o mládě zajíců, ptáčka, či malého kolouška, nedotýkejte se prosím, těchto mláďat holýma rukama. Také nezůstávejte dlouho v jejich blízkosti, své psí miláčky připněte na vodítko a v klidu odejděte od nalezeného mláděte. Proč? Protože když na takové divoká mládě sáhnete, jeho matka z něho ucítí pach lidí a od mláděte odejde a už se o něho nebude starat. A Vy, ač jste chtěli mládě zachránit, ho svým dotekem zabijete.


Ještě horší je, takové náhodně nalezené mládě odnést pryč. Velmi často takové mládě v zajetí, následkem stresu a odloučení od matky uhyne. A v případě, že přežije, nebude již možné jeho bezpečný návrat do divoké přírody, protože bude příliš zvyklé na blízkost člověka a na to, že člověk mu zajišťuje potravu. Ztratí tak i své instinkty utéci před predátory a jinými nebezpečími. Takové zvíře je v podstatě odsouzeno zahynout.
ptáček na dlani


Teď už víte, proč na takové zdánlivě opuštěné mládě v přírodě nesahat a co nejrychleji se od něho vzdálit. Jediný, kdo se o toto mládě nejlépe dokáže postarat tak, aby bylo schopné žít divoce v přírodě, je jeho matka. Mějte tedy na jaře své psy při procházkách v lesích, lukách na vodítkách a při nálezu takového divokého mláděte, od něho v klidu a bez sahání na něho odejděte, zachráníte mu tím život.