Bylinkový záhon

Bylinky budeme mít v sezóně stále po ruce. A můžeme i něco usušit na zimu. Ale jak správně takový záhon pro bylinky založit? Není to zase tak složité. Máme několik dobrých rad. 
Pořádně se teoreticky připravíme
Než začneme prakticky, něco si o bylinkách, které plánujeme pěstovat, nastudujeme. V knihách nebo na internetu je o nich spousta informací. Také není špatný nápad vytvořit si nákres budoucího záhonku. Navrhnout si zde umístění jednotlivých bylinkových druhů.
 mix bylinek
Vybereme na zahradě vhodné stanoviště
Bylinky jsou obvykle rostliny skromné, na pěstování nenáročné. Potřebují hlavně dostatek slunce. Je důležité je umístit tak, aby jim okolí a „sousedky“ na záhonu příliš nestínily. Vyšší druhy umisťujeme dozadu, dopředu ty, co tak vysoko nevyrůstají. K těm vyšším patří například libeček, máta nebo levandule. K menším třeba tymián. Také je třeba trochu „ohlídat“ průbojnější, rychle rostoucí druhy, aby ty ostatní pomalejší rychle nepřerostly a příliš neutiskovaly. Rády to dělají třeba meduňka nebo máta. Lze to řešit i tak, že je umístíme i v záhonu do květináče. Ten jejich roztahování zkrotí. Při tvoření bylinkového záhonku můžeme také používat různé kameny. Působí nejen dekorativně, ale vytváří také nášlapné plochy a drží teplo, které mají tyto rostlinky moc rády. Záhon s těmito druhy vypadá moc hezky také třeba na staré zídce.
 
Zajistíme, aby moc nefoukalo
Většinou bylinky nemají rády, když je na jejich stanovišti moc větrno. Pokud na našem pozemku moc fouká, je dobré je chránit. Můžeme to udělat vytvořením vhodné větrná clony. Umístit na návětrné straně plůtek ze dřeva nebo vysadit keříky. Ale pozor na přílišné nežádoucí zastínění.
kvetoucí bylinky 
Ochrana před škůdci
Nezvaní hosté rádi zavítají i na tyto záhonky. Moc rádi zde ochutnávají například slimáci. Dovedou zlikvidovat i hodně aromatické druhy jako je třeba bazalka a máta. Lze je odpudit tak, že jim do cesty zasadíme rostlinky, co jim nevoní a nechutnají. Dobrými osvědčenými pomocníky jsou v tomto směru afrikány.