Co nedělat při pěstování Zamioculcasu

Tento rodák z Madagaskaru je velice oblíben také pro svou odolnost a nenáročnost. Nicméně ani on není jak se říká „ze železa“. Čím ho tedy netrápit ve vašem bytě?
pokojová rostlina 
Špatné stanoviště
Má rád rozptýlené světlo. Neumísťujte ho tedy do částí bytu, kam světlo vůbec během dne nedoputuje. Ale ani stanoviště s přímým sluncem mu nedělá dobře. Přímé sluneční paprsky ho mohou spálit. Vhodné je prostě světlé stanoviště. V létě ho můžete dát ven. Na balkonu nebo na zahradě se mu bude líbit. Volte ale raději stinné místo, hlavně ze začátku, než si zvykne.
 
Hodně nebo málo vody
Nejlepší je zalévat ho 1 x týdně. Až bude zemina v květináči suchá. Častějším zalévání mu můžete přivodit hnilobu stonku.
 
Málo živin
Nenechávejte ho o hladu. Jako vše živé potřebuje potravu. V zimě ani ne, ale v době letní sezóny určitě. Dopřejte mu 1 x za 14 dní hnojivo. Buď se zálivkou nebo formou hnojivých tyčinek zapichovaných do květináče.
 
Nedostatek prostoru
Přijde čas, kdy mu bude květináč malý. Nemusí se přesazovat každý rok, jako některé jiné rostlinky, ale po pár letech mu bývá v květináči již těsno. Hlíza, ze které vyrůstá se prostě zvětšuje. Přesazujte na jaře, volte květináč jen o pár centimetrů větší. Nezapomeňte na dno umístit drenážní vrstvu z kamínků či keramzitu. Substrát použijte pro pokojové rostliny. Můžete do něj pro odlehčení přimíchat trochu písku a rašeliny.
 rostliny na balkoně
Zima a průvan
Tak to nemá rád. Je citlivý na nízké teploty. Jeho pěstování v nevytápěném prostoru není vůbec vhodné. Pokud má na sobě černé skvrny, říká vám, že nastydl. Chce do tepla a na místo, kde netáhne.
 
Příliš suchý vzduch
Pokud je místnost, kde zamioculcas bydlí, příliš suchá a nebo je umístěn v blízkosti radiátorů, dopřejte mu alespoň v zimním období rosení. Roste odstátou vodou. Vzdušná vlhkost je pro něj důležitá. Vhodné je také umístění „odpařovače“ do jeho blízkosti. Stačí i obyčejná miska s vodou. Také není na škodu ho občas „osprchovat“ v koupelně. Hned se mu bude lépe dýchat!