Výhody půjčování mezi lidmi

V západní Evropě je půjčování od lidí již běžnou záležitostí. Výhody takových půjček jsou hlavně v tom, že jejich získání je bez problémů a komplikací a je to rozhodně méně náročné a komplikované, než v běžném peněžním ústavu. Všichni tak dostanou, co potřebují, investoři vyšší úroky a nižší úroky zase uvítají žadatelé.
mapa a dopravní prostředky.jpg
Jak to všechno začalo
Vše je vlastně následkem finanční krize, která měla za důsledek odstavení prostředníků a tím vznikly základy principu půjčení peněz, kdy vlastně člověk půjčuje člověku.
Pro tzv. investory, to jsou lidé, kteří půjčují, je lákavý výdělek, naopak pro ty, kteří si potřebují půjčit, je výhodný nižší úrok, který by jinde neměli možnost získat. Např. ve Spojených státech amerických už tento způsob půjčování měl za výsledek to, že klientů v bankách ubývá, naopak možnosti tohoto typu úvěrování využívají i menší společnosti a žadatelé o hypoteční úvěr.
Investor a jak se jím stát
Pokud se rozhodnete být na straně investora, své finance přímo půjčíte konkrétní osobě (přes webovou aplikaci), můžete tak dosáhnout vyššího zisku (statistiky uvádí až 7% ročně), než kdybyste měli své finance uložené v bance. Rizik se bát nemusíte, každý žadatel je prověřen v registru dlužníků a ověřuje se i případná existence exekučních titulů.
plánování dovolené.jpg
U koho si zažádat
Na půjčování od lidí se specializují např. společnosti Benefi nebo Zonky, které provozují tržiště na internetu.
Žadatel uvede do žádosti své údaje (jméno, datum narození, trvalé bydliště, číslo svého bankovního účtu, doloží potvrzení o příjmu) a poté je jeho žádost zhodnocena co se týká výše splátky a dobou splatnosti. Poté je žádost vystavena na tržišti, kam mají přístup investoři. Pokud se sejde dostatečný počet věřitelů, kteří dají dohromady požadovanou částku, úvěr je pak danou společností vyplacen žadateli.