Cukrový detox

Sladké má rád snad každý z nás. Jenomže bílý cukr není vůbec zdravý. Zatěžuje naše tělo a způsobuje nám zdravotní komplikace. Je sice mnoho jiných alternativ, kterými můžeme bílý cukr nahradit, ale ani to není ideální řešení. Zdravá varianta jako náhražka za bílý cukr je například třtinový cukr, kokosový cukr nebo javorový sirup, ale ani ty nejsou úplně vhodné v případě, že chceme zhubnout.

Pokud se málo hýbáme, nadbytečná energie i z těchto zdravých variant se nám ukládá v podobě tukových polštářků. Takže ve výsledku je úplně jedno, jestli jsme si dali bílý cukr, nebo jsme sladili javorovým sirupem.

Chceme zhubnout.
Pokud tedy chceme radikálně snížit váhu, neměli bychom cukr ničím nahrazovat, ale opravdu radikálně ho omezit. Pokud budeme sladit „zdravě“, budeme stejně pořád přibírat na váze. Tělo totiž sladkou chuť vyžaduje, čím víc sladké jíme. Proto bychom měli cukr omezit na minimum a ve stravě ho mít co nejméně.

Kde najdeme správné sladké?
Nejvhodnějším zdrojem sacharidů jsou polysacharidy. Ty trávíme mnohem pomaleji než jednoduché cukry, proto se s nimi naše tělo lépe vyrovnává. Najdeme je v celozrnných potravinách, bramborách, luštěninách nebo ovesných vločkách. Pokud se budeme stravovat zdravě a tyto potraviny zařadíme do našeho jídelníčku, pokryjí naší běžnou spotřebu sacharidů, takže klasický cukr již nebudeme potřebovat.

Cukrový detox
Pokud vydržíme bez cukru čtyři týdny, máme vyhráno. Tak dlouho totiž trvá zbavit se závislosti na sladkém. Jestli vydržíme měsíc bez cukru, naše tělo ho již nebude vyžadovat, a my nejenže zhubneme, ale budeme se cítit mnohem zdravěji.

1. týden – tento týden je zásadní a nesmíme polevit. Vyřadíme z jídelníčku všechny potraviny, které obsahují cukr, anebo způsobují rychlý vzestup a pád glukózy v krvi, tedy bílé pečivo, polotovary, slazené nápoje a vše sladké. Nahradíme je celozrnným pečivem, rýží, bramborami, luštěninami, apod.

2. týden – tento týden máme neodolatelnou chuť na něco sladkého. Skoro jako absťák. Můžeme vypadat labilně a cítit se mizerně. Měli bychom zařadit do jídelníčku alespoň dvě svačinky mezi hlavními jídly, které nám sníží chuť na sladké. Stačí mrkev nebo jablíčko.

3. týden – jestliže jsme vydrželi až sem, máme to nejhorší za sebou. Sice se cítíme slabě, ale dostatek spánku nám dodá sílu. Chuť na sladké pomalu slábne.

4. týden – už jsme odnaučeni sladit a navíc jsme objevili celou řadu nových chutí. Cukr naše tělo nepotřebuje a navíc jsme shodili několik kilo.