Jak si posílit sebevědomí

Nedostatečným sebevědomím trpí častěji ženy než muži. Tento problém vám však může bránit ve splnění vašich životních snů. Pokud patříte mezi ty, co sebevědomí potřebují navýšit, měli byste na tom začít pracovat. Přinášíme tipy, jak na to.

radost

Stop sebeponižování
Průzkumy ukazují, že lidé mají tendenci se neustále ponižovat, shazovat a snižovat tak svou hodnotu. Už ve škole nás učili, abychom se nepovyšovali nad druhé, a snad i nás málo chválili. Máme tedy v sobě naprogramované vzorce, díky kterým máme strach projevit své pravé já.

dvojčata

Mějte se rádi
Pokud nemáte rádi sami sebe, asi nikdy pro sebe nedokážete udělat maximum. Proto se naučte mít se rádi a zapracujte na své sebelásce. Nikdy nedovolte, abyste o sobě smýšleli špatně, negativně nebo opovrženíhodně. Nikdy se nepovažujte za méněcenné, nevýkonné či neúspěšné. Často si říkejte, že se máte rádi, a pokud to nedokážete, obejměte se nebo se alespoň pohlaďte. Možná vám to bude připadat divné, ale změnu k lepšímu pocítíte za několik týdnů.

Nabijte sebevědomí
Na svém sebevědomí můžete pracovat každý den. Základem je přijmout sebe sama jako výjimečné lidi, které jsou předurčené k úspěchu. Budete muset zainvestovat spoustu času a úsilí do práce sami na sobě, překonat dosavadní způsob myšlení a jednání. Sebevědomí je totiž základem spokojenosti a úspěchu ve vašem životě.

Překonejte svůj strach
Možná se vám stává, že vás láká nějaká činnost, ale máte obavy z toho, že ji nezvládnete, a tak ji vzdáváte předem. Jenomže pokud ji nezkusíte, tak se nikdy nedozvíte, jak na tom vlastně jste. Proto předem neházejte flintu do žita, za zkoušku přeci nic nedáte.

analýza

Kritiku si neberte příliš k srdci
Kritika od druhých může být zraňující a může otřást vaším sebevědomím. To byste však neměli nikdy dopustit. Vždy myslete na to, že je to osobní názor jiných, a že určitě existuje někdo, kdo si myslí pravý opak.

Buďte s lidmi, kteří jsou úspěšní
Jestliže se obklopíte lidmi, kteří jsou inspirující a povzbuzují vás, nakazíte se jejich pozitivním přístupem a sami se za čas budete cítit lépe a sebevědoměji.