Jaro je správný čas na změny

Opatrný postoj ke všem změnám je vlastně zcela přirozený. Strach z neznámého měl totiž člověk již od pradávna. Pro prvního člověka znamenaly změny mnoho. Objevy i převratná rozhodnutí. Strach z toho, co se stane, když ochutná kořínek rostliny nebo plod stromu. Lehkými kroky se vydával vzdorovat nebezpečí číhající za velikou horou s ostrým vrcholem. Dokud ale nevystoupal na vrchol té hory, nemohl vědět, co se za ní skrývá. Až poté zjistil, že vidí něco jiného. Změnu.
ruka s tužkou
V dnešní moderní době se změny obáváme stále. Ať už je to nová práce, nový partner a jeho rodina nebo životní styl či vzhled, všechno nás posouvá nekonečným koloběhem života stále kupředu. Život totiž nikdy nezůstane stát na jednom místě, je třeba se mu přizpůsobit. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Všude jsou změny. Roční období se střídá a mění v pravidelných intervalech, po noci je zase ráno, odpočinkem po namáhavé práci nabíráme síly na další. Odvrácenou tváří toho všeho je, že se také vracíme ke starým zvykům, protože nám dávají pocit bezpečí a jistoty. Vaření a pečení podle receptů našich babiček je tradice, málokdo se odhodlá vyzkoušet něco nového. Inspirativní bezstarostné dětství se snažíme přenést i na naše děti, zažité rituály bychom je rádi naučili. Přesto však musíme myslet na to, že doba jde stále kupředu a my s ní, aniž bychom si to uvědomovali.
novomanželé na lávce
Sebrat odvahu k uskutečnění velké změny, bývá někdy dost těžké. Nesmíme však setrvat na stejném místě. Vstříc novému dobrodružství můžeme přece i mimo zajetý stereotyp. Jaro je začátek něčeho nového. Nového života, kdy slunce probouzí ze zimního spánku zelený koberec naší planety. Na něm se pak objeví květovaný závoj, hrající všemi barvami, které vyjadřují radost. A tu můžeme mít i my. Po bílošedých zimních dnech v nás můžeme nastartovat novou osobnost. Ženy zkouší změny v podobě make-upu v jemných pastelových barvách, muži zase vyhodí své staré ošoupané džíny a koupí si nové. Děti mají změnu režimu ve školkách, kdy můžou vesele skotačit venku pod širým nebem a na čerstvém vzduchu. Změna znamená i to, že místo do svého oblíbeného obchodu, zajdeme nakoupit do jiného, cizího. Změny se týkají snad všech a všude. Například nový vztah, svatba a založení rodiny, práce, důchod, stáří. Zdá se to monotónní, avšak po celou tu dobu život přinese mnoho změn.