Sportovní zranění, co vše se může stát?

Sportování našemu tělu prokazatelně prospívá, mnohdy se však právě skrz sport stane nějaký úraz, který bohužel musíme řešit. Jaké jsou ty nejčastější? A jak se úrazům co nejvíce vyhnout?
zraněný kluk
Nejčastější zranění
Mezi nejčastější zranění během sportu jsou především přetržené vazy, natržené svaly, záněty šlach, tržné rány, rozbité obličeje, zničená kolena či nemoci z přetížení svalu. Nejčastějším zraněním, které tvoří více než půlku všech zranění je poranění kolene. Objevuje se u celé řady sportovců, třeba u běžců, fotbalistů, volejbalistů… Tomuto zranění se dá částečně bránit kvalitní obuví a přizpůsobení pohybu povrchu. Také kvalitní rozcvičení je potřeba. Další často se objevující nemoc je zánět Achillovy šlachy, ten postihuje celou zadní část nohy, od paty až po koleno. Zánět se musí léčit, pokud se neléčí, může přejít do chronického stádia a bolest se hodně zhorší.
křížek z náplastí
Další kapitolou jsou únavové zranění, kdy je sval či kost postižená v důsledku přetížení a oslabení – natržení svalu či únavové zlomeniny. Objevuje se především u stehenního a lýtkového svalu.
Nebezpečné jsou také sporty, kdy se pohybujete v silničním provozu (cyklistika, in – line) a sporty, kde dochází ke kontaktu se spoluhráči (fotbal, americký fotbal).  Dále se mezi nebezpečné sporty řadí lyžování.
A jak ošetřit odřeniny?
Menší či větší odřeniny zažil snad každý z nás. Pro cyklisty a další silniční draky jsou bohužel častým problémem a mají i své označení – silniční lišej. Jsou bolestivé, často rozsáhlé a mnohdy na místech, kde kůže neustále pracuje. Jak je ošetřit, aby se co nejlépe a nejrychleji zhojily?
Zkusit můžete takzvané hydrogelové náplasti neboli mokré hojení odřenin. Znečištěnou pokožku musíte nejprve omýt proudem čisté vody a odřeninu kvalitně vydesinfikovat. Nejčastěji se využívá peroxid vodíku, který sice štípe ale je levný a funguje. Z rány odstraňte štěrk a písek a poranění překryjte hydrogelovou náplastí. Ten ránu nejen chrání, ale urychluje také hojení rány. Pokud jezdíte hodně na kole, pak si určitě jednu či dvě náplasti do výbavičky na kolo pořiďte. Aplikují se velice rychle a rapidně snižují bolestivost rány během hojení. Také se nevytváří strupy a zmírňuje se zjizvení tkáně.