Kam s dětmi na odpoledne?

Ne všechny volné víkendy se nám chce vyrážet někam na výlety nebo za dobrodružstvím. Když ale není venku moc pěkně, hodila by se nějaká vnitřní aktivita, při které se rodiče moc nenadřou a naopak, když je venku krásně, chceme potomky z domu vytáhnout, ale vymýšlet venkovní aktivity po celém pracovním týdnu se nám taky moc nechce. Co vymyslet, aby děti nestrávily víkend u televize nebo počítače a my navíc ušetřili svoje mozkové závity?

·         Vědecké centrum
Pro malé chytrolíny, jejich táty i mámy i pro ty, které věda zatím moc nechytla. Vědecká interaktivní centra pro děti jsou připraveny na všechny. Děti si zde mohou vyzkoušet, jak funguje v praxi fyzika, co všechno se dá vymyslet s chemií, jak umí kouzlit optika nebo jakou sílu má voda. Navíc jsou k dispozici pracovníci – často studenti jednotlivých oborů, kteří dětem všechno ochotně vysvětlí a se vším jim pomohou. Rodiče tak mají chvilku oddech.

·         Venčení psů v útulku
Chcete děti naučit zodpovědnosti, a navíc je na chvilku vytáhnout ven? Přiveďte je na návštěvní den do útulku a vezměte na procházku některého pejska bez domova. Zabijete tak rovnou tři mouchy jednou ranou – děti povedete k odpovědnosti a prohloubí svou empatii, zjistí, jak pečovat o domácího mazlíčka a co všechno potřebuje, a navíc se vyvenčí i děti. Jestli už jsou dost velké, můžete je vyslat samotné. Třeba se z venčení stane jejich koníček a časem z nich budou dobrovolníci.

·         Přírodovědné muzeum
Se v mnohém potkává s vědeckými centry, ale je více zaměřené na přírodu. Děti si zde mohou prohlédnout například včelí úl či mraveniště, zjistit, zda jsou v okolí jejich bydliště nějaká archeologická naleziště a třeba se tam i s kamarády vypravit a provézt vlastní „výzkum“.  V některých muzeích je také prohlídka interaktivní a přizpůsobená dětem, takže si mohou do mraveniště třeba i samy vlézt a prozkoumat ho nebo podle sluchu rozeznávat ptáky a podobně.

·         Lanové centrum
Lanová centra jsou už skoro všude a jejich nespornou výhodou je, že zde figurují proškolení pracovníci, kteří na děti dohlédnou a rodiče tak získají dobrou hodinku času pro sebe. Další výhodou je to, že se děti vyřádí a doma už pak, snad, nebudou mít potřebu lozit po nábytku. Pro děti méně aktivní je to pak příležitost odlepit se na chvíli od monitoru a rozhýbat ztuhlé svaly.