Reishi – zázrak z Asie


Český název této houby zní lesklokorka lesklá. Jedná se o dřevokaznou chorošovitou houbu, což znamená, že ji nalezneme na kořenech, pařezech či odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména pak dubů, buků a habrů. Na lidské zdraví má velmi příznivé účinky, nejvíce se ji vyplatí užívat v období viróz.

houba rostoucí ze země

Reishi patří mezi léčivé jedlé houby používané již tisíce let. Svými účinky se řadí mezi superpotraviny a ne nadarmo se jí přezdívá král hub či esence nesmrtelnosti. Původem tato houba pochází z Asie, zejména pak oblasti Japonska, Koreje a Číny. Dnes se ve volné přírodě vyskytuje jen málo, proto kvůli vysoké poptávce po ní je nutné ji pěstovat v komerčních pěstírnách.

Svůj český název houba získala díky lesklé plodnici. Klobouk vějířovitého tvaru má žlutohnědou až hnědou barvu a dorůstá do velikosti až 30 cm. V době dospělosti (kolem 12 měsíců) produkuje spór, pomocí něhož se rozmnožuje. Právě tento spórový prášek se využívá v léčitelství.

Reishi houba je v lékařství používanou již po staletí. Je adaptogenem, což znamená, že tělu pomáhá se vypořádat se stresem a jeho negativními účinky, jako jsou zvýšená zánětlivost, vyčerpání, poškození cév či různé hormonální nerovnováhy. Dále posiluje imunitu a celkovou obranyschopnost proti rakovině, autoimunitních onemocněních, srdečních onemocněních, alergiích, infekcích a dalších nemocech. Také pomáhá udržovat hladinu cholesterolu v míře a podílí se na normální funkci oběhové soustavy.
reishi na stromě

Houba obsahuje velké množství prospěšných látek. Jednou z nich jsou například polysacharidy betaglukany, které se považují za jednu z nejúčinnějších látek posilujících imunitu. Protizánětlivé účinky dodávají houbě (a posléze také tělu) triterpenoidy. Dále obsahuje fytosteroly, antioxidanty, vlákninu, germánium, enzymy, vitaminy, minerály a stopové prvky.

V obchodech je houba dostupná hned v několika podobách. Ta nejčastější je ve formě prášku, ale sehnat lze i tinktury nebo třeba kapsle. Doporučená denní dávka představuje asi jednu čajovou lžičku prášku dvakrát denně, a to zhruba 20 minut před jídlem. Prášek se ale nemusí konzumovat samotný, lze ho přidat do jakéholiv nápoje nebo si z něj přímo uvařit čaj.