Pozor na padělané palety bez certifikátu a s nízkou nosností


Výroba palet je v současné době prestižní záležitostí. Věnují se jí specializované firmy, které musí dodržovat striktně stanovená pravidla. Výrobky musí mít předepsané rozměry, dokonce musí přesně souhlasit počet spojovacích hřebů. Nosnost takového výrobku převyšuje i 2 tisíce kg.
sloupce palet.jpg

Kvalitní výrobek musí být certifikován na požadovanou nosnost

V České republice se však objevily výrobky padělané, bez certifikátu a tím pádem pochybné kvality. Jde totiž o to, že přepravní firmy na ně nakládají břemena, jejichž hmotnost přesahuje stovky kilogramů. Certifikované přepravky obstojí, ale padělky už ne. Nejhorší situace nastává v okamžiku, kdy se při přepravě nosník prolomí, zboží bude poškozené, a pokud jeho hodnota přesahuje desítky milionů korun, jistě není třeba domýšlet, jaké následky to obnáší. Další problém spočívá v tepelném ošetření materiálu – ten u padělaného zboží pochopitelně chybí a jeho cílem je chránit materiál před působením dřevokazného hmyzu a jeho zavlečením do okolních zemí.

Padělaných kusů přibývá, pachatelům však hrozí velmi tvrdé postihy

Před několika lety objevili celníci v jednom středočeském městě více než dva tisíce kusů padělaných přepravek, označených neoprávněně známkou kvality EPAL. Bylo to zjištěno na základě tzv. kontrolních spon, které odpovídajícím způsobem musí reagovat na nasvěcování UV lampami. V celním skladu se tak octly falešné palety, ale zároveň i stroje a zařízení na jejich výrobu. Vzhledem k tomu, že jde o závažný trestný čin potenciálního ohrožení osob při manipulaci s nekvalitní paletou, kdy může dojít i k vážnému úrazu, hrozil pachatelům nepodmíněný trest odnětí svobody v délce dvou let.
nabílené palety.jpg
Tento případ však není ojedinělý a bohužel jich stále přibývá. Buďte tedy pozorní při nákupu těchto specifických výrobků, zvláště pokud jde o přepravu zboží. Mohou se objevit především ve výkupnách, ale i v některých specializovaných obchodech.