Plíseň v domě

Může k tomu dojít ve městě i na vesnici, v bytě i v domě. Ať je bydlení bohaté nebo skromné, velké či malé, staré nebo nové. Pokud se v našich domovech usadí vlhkost a nic se s tím včas nedělá, navštíví ji brzy také její kamarádka plíseň.
schody do domu

 
Jak nám může škodit

Začne nás bolet hlava, špatně se nám dýchá nebo máme žaludeční problémy. Pokračuje to zánětem spojivek, vyrážkou na kůži, kašlem a rýmou. Dále to pokračuje alergiemi. Odborníci zjistili, že asi třicet procent atopického ekzému způsobily alergie na plísně. Ty se často mohou zvrhnout v astma. Můžeme se ale bohužel „propracovat“ k ještě nebezpečnějším chorobám. Patří k nim akutní toxické reakce, ovlivnění produkce pohlavních hormonů. Plísně jsou rakovinotvorné a mutagenní (mohou způsobit těhotným ženám potrat nebo poškození plodu).

 
Kde se jí dobře žije

Hlavně tam, kde je vzdušná vlhkost vyšší než šedesát procent. A kde je zároveň pro její růst příznivá teplota, což je asi 20 až 25 °C. Nejlépe je jí tam, kde málo topí a málo se větrá. Dochází k tomu, že se rosí okna. Na stěnách se sráží vlhkost. A to jsou pro ni ideální životní podmínky. Začne svou tvorbu v úkrytu za nábytkem, na okenních rámech. Často se usadí v klimatizačních zařízeních, nevětraných koupelnách a WC. Odtud se pak její spóry dostávají do celého prostoru obydlí, kde je vdechujeme.
plíseň na zdi

 
Jak poskytnout zdi první pomoc

–       na zeď naneseme protiplísňový přípravek (například ten náš klasický – Savo)

–       ještě za vlhka (aby se spóry neuvolňovaly do vzduchu) plíseň odstraníme špachtlí

–       necháme zaschnout a pak nátěr zopakujeme (1 x nebo 2 x), pro jistotu, že přípravek dobře pronikl, kam je potřeba

–       nakonec vymalujeme (malbou obsahující protiplísňovou složku)

 
Důležitá je prevence

Řešíme příčinu problému! Bývají to někdy špatná okna, jejichž izolace propouští studený vzduch k vnitřní tabuli. Pak se často rosí. Někdy je potřebné, abychom zajistili větší stavební úpravy prováděné profesionály. Například izolace zdí, aplikace impregnace do zdiva, jeho vysušování pomocí elektroosmózy, zateplování fasády.

Nezapomínáme na základní prevenci, kterou je dostatečné topení a větrání!