Americká nebankovní hypotéka jako jedna ze schůdných cest k nákupu pozemku

Hypoteční úvěr může být účelový a neúčelový. Těm neúčelovým se přezdívá „Americká hypotéka“. Tento název je poměrně rozšířený, přesto někteří z vás neví, že její předností je především možnost vypůjčit si peníze na cokoliv. Je to jakýsi mezičlánek na úvěrovém trhu mezi spotřebitelským úvěrem a hypotékou. S jeho pomocí lze nakupovat i spotřební zboží, automobily, nábytek, anebo docela kuriózní záležitosti, jako je např. cesta kolem světa.
západ slunce a tráva.jpg
Poměrně častým případem financování americkou hypotékou jsou pozemky. V posledních deseti letech značně stoupl zájem o montované dřevostavby a také o mobilní domy, které se od klasických dřevostaveb liší pouze umístěním na betonových pilotech, či na pojízdném podvozku. Tyto stavby nepředstavují ani pro mladé rodiny obrovskou neúnosnou investici a jsou zpravidla financovány v hotovosti. Největším problémem je však koupě vhodného pozemku.
Jistým řešením je v tomto případě hypotéka. Vyřídit tu bezúčelovou představuje mnohem méně starostí, než klasický hypoteční úvěr. V takovém případě vám postačí ručit vaším pozemkem, resp. uvalením zástavního práva. Ručit lze také jinou nemovitostí a existují i hypotéky bez prokazování příjmu a nahlížení do registru dlužníků, takže celý proces zakoupení pozemku na dřevostavbu https://www.americka-nebankovni-hypoteka.cz/americka_hypoteka/ lze značně urychlit.
panoráma krajny.jpg

Jaký postup vás čeká u bankovních hypoték na zakoupení pozemku

V první řadě budete potřebovat stavební povolení, a jestliže na pozemku bude stát pouze mobilní dům, může to představovat problém, jestliže pozemek není definován jako stavební. V zásadě všechny banky vyžadují u hypotečních úvěrů (a to se týká i stavebních spořitelen u úvěrů ze stavebního spoření), aby pozemek plnil status pozemku ryze stavebního. Pokud se přece jen podaří získat úvěr na nestavební pozemek, pravděpodobně bude mít mnohem vyšší úrokovou sazbu.
Bude po vás vyžadován územní souhlas, případně územní plán, z něhož lze zjistit potřebné údaje o pozemku. Územní rozhodnutí se provádí pro stavby určené k trvalému pobytu. U mobilních dřevostaveb by však územní souhlas neměl představovat problém.
Banky vyžadují rovněž vyjádření stavebního úřadu k povolení stavby. Mobilní stavby ovšem nejsou ukotveny na pevných základech a tudíž nevyžadují stavební povolení. Záleží tedy na přístupu bankovních úředníků, jak se k této situaci postaví.