Sportem k původní váze. Nebo sportem k ještě menší váze?

Jste novopečená maminka a máte za sebou devět měsíců, v průběhu kterých jste každé ráno s hrůzou stoupala na váhu, kolik se na displeji opět ukáže. Přišla jste z porodnice domů, s manželem se kocháte, jaký zázrak jste si domů přivezli, ale vás začínají trápit otázky, jak se dostat na svou původní váhu. Mnohdy si ženy přejí, zda by se dalo dostat na váhu ještě nižší než před otěhotněním. Jak tedy na to? A hlavně kdy začít?
lipová álej
Velké množství gynekologů vám jistě řekne, abyste to nepřeháněla a počkala si dva až tři měsíce, než se do něčeho takového pustíte. Doporučí vám to ale nejen ze zdravotních důvodů, ale i z těch praktických – chvíli vám totiž potrvá, než si zvyknete na jiný režim dne a noci. Časté vstávání k dítěti vás může připravit o spoustu sil, které byste právě k cvičení potřebovala. Důležitá rada tedy zní: nic neuspěchejte, pokud se necítíte, nenuťte se do ničeho jen proto, že je na vás vyvíjen nátlak. Všeho do času.
silový trénink
Ale pozor, neznamená to, že nemůžete začít s pomalým stlačováním ručiček na váze směrem dolů. Pokud počasí dovolí, vyrazte s kočárkem na procházku – procourejte město, prozkoumejte všechny možné parky, pokud máte kočárek vhodný do přírodního terénu, vyjděte si do lesa. Takovéto procházky jsou vhodným doporučovaným kondičním cvičením zejména tehdy, když se vám daří držet správný postoj – ramena a lopatky stahujte směrem dolů a neprohýbejte se v kříži.
Pokud již uplynul nějaký ten měsíc od porodu, můžete začít posilovat a posilování kombinovat s již náročnějšími aerobními činnostmi, při kterých dochází k zvyšování tepové frekvence, a tím k spalování tuků. Jestliže ale kojíte, je třeba dát pozor, abyste tepovou frekvenci při sportu nevyhnala do závratných výšin, neboť při dlouhodobém přetížení se vylučuje v těle laktát, který ovlivňuje chuť mateřského mléka. Může se vám tedy velmi snadno stát, že díky vaši fyzické námaze dítě bude odmítat vaše mateřské mléko. Jaká je tedy vhodná tepová frekvence? Doporučuje se volit takové tempo, kdy si ještě zvládnete při cvičení povídat. Pokud ne, je třeba tempo snížit. A jaké jsou vhodné aerobní činnosti? Mezi nejoblíbenější činnosti patří jízda na kole či rotopedu, běh, skákání přes švihadlo apod.
boty na cvičení
Trápí vás také otázka, kdy si na tohle všechno najít čas, když se manžel vrací domů pozdě, a vy si tak nemůžete najít čas na sebe? V dnešní době díky internetu existuje řada videí, podle kterých můžete cvičit doma, dokonce existují i cviky, při kterých zapojujete jako živou zátěž vaše dítě. Stačí se připojit na internet, prohledat například youtube a můžete cvičit. Naopak pokud máte manžela, který je schopen se na dvě hodiny o dítě sám postarat, využijte toho a vyrazte cvičit ven – zajděte si do posilovny nebo na různé lekce aerobiku či se provětrejte venku v lese při běhání. Prospěje to nejenom vaší fyzičce, ale i psychické pohodě, což uvítá jistě i váš manžel.
Další důležitou radou také je, abyste se nepřetěžovala hned zpočátku vašeho snažení. Začínejte s půlhodinkou cvičení párkrát do týdne. Když zjistíte, že se zadýcháte obtížněji než na začátku, cvičte déle a intenzivněji. Pokud zůstanete na stejné úrovni jako na začátku, tělo si na zátěž zvykne a váha neklesne.
Důležitou radou na konec je, abyste byla trpělivá. Nic nejde hned – i na miminko jste si musela devět měsíců počkat.