Proč se vypravit zrovna na Vltavu


Chystáte se na vodu a přemýšlíte, na jakou řeku se vypravit? V Čechách máte poměrně obsáhlý výběr, nejčastěji se tu splouvá Berounka, Sázava, Lužnice, Ohře, Otava a Vltava, ovšem ta poslední jmenovaná je považována za královnu našich vodních toků. Říká se jí tak právem a chcete-li se o tom přesvědčit, vypravte se tam nejlépe koncem června nebo na konci srpna, abyste se vyhnuli davům vodáků.

Rožmberk nad Vltavou

Jsou tu dobré půjčovny – Na Vltavě si můžete půjčit lodě i vodácké vybavení, takže na vodu potřebujete z domova pouze osobní věci a dobrou náladu. Půjčovny zařídí vše potřebné, postarají se o dopravu lodí na místo vyplutí a lodě si odvezou i z místa, kam doplujete. Většinou se na Vltavě začíná ve Vyšším Brodě a končí v Boršově nad Vltavou, pod zříceninou hradu Dívčí Kámen nebo až v Českých Budějovicích u hřiště SK Meteor. Ovšem pokud chcete doplout až na Hlubokou nad Vltavou, není to u půjčovny lodí Vltava Cvakni se problém.

Český Krumlov

Jsou tu sjízdné jezy – všechny jezy od Vyššího Brodu až do Českých Budějovic jsou pro vodáky sjízdné, takže teoreticky byste při vodáckém maratonu nemuseli vůbec vystoupit z lodi. Některé jezy ale potrápí i zkušenější vodáky, například ve Zlaté Koruně, jez U Liry v Krumlově a jez ve Vyšším Brodě, ale na to už přijdete sami.

Řeka čaruje – znáte filmové dílo Oldřicha Lipského z roku 1945? Týká se sice řeky Sázavy, ale to nic není proti tomu, jaká kouzla vás čekají na Vltavě. Na Sázavu vodáci jezdí pouze na dolním úseku z Krhanic do Píkovic, kde jsou za vyššího stavu vody peřeje obtížnosti až WW III, ale na Vltavě je terén mnohem příjemnější, přehlednější a bezpečnější, a zároveň je řeka svižná, takže se tu určitě nebudete nudit. Okolí Vltavy je na celém horním toku od Soumarského mostu až do Českých Budějovic nádherné, velmi malebné až kouzelné, protkané lesy, loukami a krásnými historickými památkami, například kláštery ve Vyšším Brodě a ve Zlaté Koruně, hradem Rožmberk nad Vltavou a zámkem v Českém Krumlově.