Povolání Youtuber a jeho práce

První si řekněme, kdo vůbec ten Youtuber či Youtuberka je. Je to osoba, která si založí svůj kanál na internetovém serveru Youtube a na něj přidává své vytvořené videa, které sám zpracuje a videa upraví do finální podoby, kterou mohou vidět jeho sledovatelé. Obsah těchto videí může být různý (líčení, kosmetika, rady a návody, hraní her, a mnoho dalších).  Díky svým videím získávají Youtubeři své příznivce tzv. odběratele, kteří jejich videa sledují. Význam Youtuberů je zcela specifický, ale jedno je jisté.  Mají velký vliv na různé cílové skupiny lidí (na teenagery, matky, dospělé, atd.), protože jejich videa jsou často více sledována mezi mladými generacemi, mnohem více než televize například.

logo přehrávání šrafované
Rozdělení Youtuberů

1.       VLOGGER – tvoří sestřihy videí ze svých denních aktivit a tím provází své odběratele činnostmi, které za den dělal, kam například cestoval. Může projednávat videa ostatních Youtuberů a taky je parodovat.
2.       GAMER neboli LET’S PLAYER – tvoří videa, lépe řečeno záznamy z počítačových her (let ‘s playe), které sám komentuje a přitom hraje.
3.       BEAUTY VLOGGER/KA – jak název napovídá, věnuje se tématům věnovaným kosmetice, líčení a módě, nákupům, atd.
4.       PRANKSTERS – Pranksteři se zabývají tím, že natáčí různé pranky, což jsou videa, kde se pokouší napálit různé lidi.
5.       STREAMER – Youtuber, který dělá online streamy (videa v reálném čase), kde může komunikovat se svými odběrateli, příznivci, bavit je a sledovat jejich zpětnou vazbu. Záznamy těchto streamů může taktéž ukládat na svůj Youtube kanál, aby si jej mohli zobrazit všichni odběratelé a podle toho dorazit třeba na další stream.

Kdo může být Youtuber?

Důležité je říct, že Youtuberem může být každý, kdo má alespoň malou dávku kreativity, čím více ji máte, tím samozřejmě lépe. Dále se nesmíte stydět a to zejména před kamerou. Nezáleží, zda točíte sám či s někým, doma nebo venku na ulici. Pokud jste se rozhodli, že byste chtěli zkusit být Youtuberem musíte taky počítat s tím, že počáteční výbava Vás bude něco stát. Potom byste měli alespoň trošku ovládat nějaké programy na úpravu videí. Dobrý Youtuber by neměl zapomínat na dobré komunikační vlastnosti, vyjadřování a taktéž estetické cítění.

Peníze a Youtube

Pokud jste Youtuber, který má na svých videích alespoň 10 000 zhlédnutí, můžete si jím začít vydělávat. Proto Vaše tvorba musí být kreativní a zajímavá. Po této hranici zhlédnutí, si můžete zapnout zobrazování reklam při každém Vašem videu. A to Vám začne vydělávat. Dále se připojí různé spolupráce s firmami, produkt placement a skrytá reklama, recenze na produkty a také různé agentury, které chtějí aby Youtubeři ve svých videích například probrali jistou problematiku. Youtube je docela výdělečné povolání, i když většina to nebere jako úctyhodné povolání. Je nutno říct, že být Youtuberem není taktéž žádná lehká věc a zabere Vám to mnoho času, stejně jako klasické zaměstnání ne-li více. Ale platové ohodnocení je zase daleko lákavější, proto je Youtuberem mnoho studentů a mladých lidí.

bloggerka při natáčení
Akce, na kterých se Youtubeři objevují

Každoročně je možné přihlásit se na různé akce pořádané agenturami a setkat se svými oblíbenými Youtubery. Mezi tyto akce patří Cinetube, Utubering a 4Fans. Takže neváhejte a zjistěte si o akcích, kdy se konají, abyste nepropásli shledání se svým oblíbeným Youtuberem.