Normální hodnoty hladiny testosteronu v těle muže i ženy.

I testosteron má své dané referenční hodnoty a není na škodu je znát. Podíváme se blíže na hodnoty testosteronu a možnosti, jak je svým přičiněním ovlivnit. Testosteron patří do skupiny androgenů, který je velmi důležitý pro muže. Jedná se o steroidní hormon, který vzniká ve varlatech a v nadledvinkách muže a je tedy pro libido pánů důležitý. Jeho nejvyšší hladina je v době dospívání, kdy se vyvíjejí pohlavní orgány. Okolo věku 25 let života začíná tvorba testosteronu zpomalovat. Pánové to sami na sobě poznají v podobě snížení energie, snížená chuť na sex, ale také ztráta svalové hmoty.

gender

Snížení testosteronu lze vypozorovat i s příchodem náladovosti, deprese a z efektem přibývající tělesné hmotnosti. Sníženou hodnotu testosteronu je taky pozorována u mužů, kteří trpí vrozeným nebo získaným onemocněním srdce a cév vedoucí krev od srdce do těla a cév vedoucí krev do srdce. Pokud Vás zajímá, zda disponují i ženy testosteronem, tak ano i ony vlastní tento hormon, který u žen vzniká jen v nadledvinkách.

laboratoř

Referenční hodnoty testosteronu

Referenční hodnoty znamenají hodnoty, které jsou pro danou věc normální. Dneska se podíváme na testosteron referenční hodnoty. Tyto referenční jednotky se měří v nmol/l. Znamená to koncentraci látky měřené v molech na litr rozpouštědla. Referenční hodnoty testosteronu se mění podle věku, ale také pohlaví. Pokud se bavíme u dítěte mužského pohlaví ve věku 0-12 let je referenční hodnota 0,2-6,14 nmol/l. Pokud se přesuneme do věku 12-15 let jde vidět zvýšení referenční hodnoty na 0,3 – 27,8 nmol/l. Zvýšení ještě probíhá u třetí věkové skupiny mužů ve věku 15-30 let kdy jsou referenční hodnoty 5,4 -30.4nmol/l. A jak je to u žen? Ty mají mnohem menší referenční hodnoty testosteronu. Pokud srovnáme muže a ženy ve věku 0-12 let tak už žen jsou referenční hodnoty jen 0,2-0,7 nmol/l. Což je hodnota menší až o desetinásobek. Ženy 12-15 let mají tyto hodnoty 0,3-1,4 nmol/l a v poslední skupině 15-30 let je hodnota 0,3-5,8 nmol/l. Jiné hodnoty jsou také u žen v období menopauzy kde opět významně tyto hodnoty klesají do referenčních hodnot 0,4-4,5 nmol/l.